Nowy numer 25/2024 Archiwum

Ludzie Boga

Niezwykła, oparta na faktach historia mnichów, którzy przez lata żyli w zgodzie z muzułmańską ludnością.

Film przedstawia wydarzenia, które miały miejsce w Algierii, między 1993 a 1996 rokiem. Z powodu eskalacji wojny domowej opiekujący się troskliwie muzułmańską ludnością cystersi stanęli przed dylematem: zostać wraz z miejscowymi i żyć na celowniku ekstremistów czy uciec i kontynuować klasztorną egzystencję w innym regionie Afryki?

W nocy z 26 na 27 marca 1996 roku grupa uzbrojonych mężczyzn wdarła się do klasztoru i uprowadziła siedmiu mnichów. Dwa miesiące później odnaleziono ich ciała. Okoliczności ich śmierci nie zostały do dziś wyjaśnione.

Film ogląda się od początku do końca z zapartym tchem, mimo że ta historia została już dokładnie zrelacjonowana w mediach. Dlaczego? Bo nie jest historią o faktach, ale o ludziach. O tym, co kryje się w ich wnętrzu, jakimi zasadami kierują się w życiu i co jest dla nich najważniejsze. We Francji do końca 2010 r. film obejrzało ponad 3 miliony widzów.

Nagrody i wyróżnienia:

Festiwal w Cannes w 2010 roku: Grand Prix Jury oraz Nagrodę Jury Ekumenicznego i Prix de l'Éducation National

Międzynarodowa Organizacja Mediów Katolickich SIGNIS: Najlepszy film europejski 2010 roku.

Akademia Sztuki i Techniki Filmowej: Cezar za najlepszy film, za najlepsze zdjęcia i za najlepszą męską rolę drugoplanową (Michael Lonsdale).

Czas trwania: 120 minut

Rok produkcji: 2010 r.

Reżyseria: Xavier Beauvois, Scenariusz: Xavier Beauvois, Étienne Comar, Obsada: Lambert Wilson, Michael Lonsdale, Olivier Rabourdin, Philippe Laudenbach, Jacques Herlin, Loïc Pichon, Xavier Maly, Jean-Marie Frin, Olivier Perrier, Sabrina Ouazani, Farid Larbi, Adel Bencherif, Benhaïssa Ahouari, Idriss Karimi, Abdellah Chakiri, Abdelhafid Metalsi, Miloud Khetib, Abdallah Moundy, Goran Kostić, Stanislas Stanic, Arben Bajraktaraj, Zhour Laamri, Raouia, Farid Bouslam, Fadia Assal, Maria Bouslam, Soukaïna Bouslam, Adile Bouslam, Rabii Ben Johail, Saïd Naciri, Hamid Aboutaieb, El Alaoui El Hassan, Producent: Pascal Caucheteux, Étienne Comar, Grégoire Sorlat, Zdjęcia: Caroline Champetier, Montaż: Marie-Julie Maille, Scenografia: Michel Barthélémy, Kostiumy: Marielle Robaut, Alice Cambournac, Dźwięk: Jean-Jacques Ferran, Vincent Guillon, Éric Bonnard

« 1 »

Kontakt

 

Fundacja Gość Niedzielny

ul. Wita Stwosza 11
40-042 Katowice
+48 (32) 251 18 07, faks (032) 251 50 21

 

Wesprzyj nas:
77 1500 1445 1214 4007 4690 0000

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ ONLINE