Teresa od Jezusa

dodane 14.01.2015 15:34

„Teresa od Jezusa” to 8-odcinkowy serial wyprodukowany przez hiszpańską telewizję publiczną. To w zgodnej opinii znawców życia świętej bardzo udana próba pokazania jej życia na tle epoki, ówczesnego społeczeństwa i Kościoła.

Święta Teresa z Avila nie przypadkiem nazywana jest Wielką. Serial, zrealizowany z wielką dbałością o prawdę, ukazuje pasjonujące dzieje jej powołania, głębokiego nawrócenia, niezwykłych mistycznych przeżyć. Był emitowany po raz pierwszy od 12 marca do 30 kwietnia 1984 roku. Jego powstanie wiązało się z 400. rocznicą śmierci św. Teresy. Odtwórczyni głównej roli, Concha Velasco, to popularna w Hiszpanii aktorka teatralna i filmowa, tancerka, prezenterka telewizyjna. W trakcie przygotowania się do roli przebywała dosyć długi czas w jednym z klasztorów karmelitanek bosych. Film oddaje wiernie historię świętej, jej charakter i temperament. Twórcy z wielką dbałością, zgodnie z najnowszą wiedzą historyczną, starali się odtworzyć realia epoki. Serial powstawał pod nadzorem Victora Garcii de la Conchy, który jest wybitnym znawcą literatury hiszpańskiej, dyrektorem Instytutu Cervantesa. Studiował również teologię i jest autorem najlepszego opracowania literackich aspektów twórczości św. Teresy. La Concha jest współautorem scenariusza wraz z Carmen Martín Gaite oraz Josefiną Moliną, reżyserką.

Teresa została kanonizowana przez papieża Grzegorza XV 40 lat po śmierci, zaś w roku 1970 papież Paweł VI ogłosił ją doktorem Kościoła.

«« | « | 1 | » | »»
oceń artykuł
, aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
Gość

  Kontakt

  Fundacja Gość Niedzielny

  ul. Wita Stwosza 11
  40-042 Katowice
  +48 (32) 251 18 07, faks (032) 251 50 21

  fundacja@gosc.pl

  przewiń w dół