Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Cristiada

Historia ludzi, którzy decydują się na podjęcie największego ryzyka dla dobra swoich rodzin, wiary i przyszłości swojego kraju.

Oparty na faktach film opowiada o powstaniu meksykańskich katolików w obronie Kościoła. Przedstawia kolejne etapy sprzeciwu wobec polityki rządu Callesa, poczynając od nieskutecznych akcji pokojowych organizowanych przez różne stowarzyszenia katolickie, aż do dziejów zbrojnego zrywu.

Obraz Cristiada - zrealizowany w konwencji wielkiego widowiska - ogląda się z zapartym tchem. Do najbardziej wstrząsających w filmie należą sceny męczeństwa dwóch późniejszych błogosławionych: Anacleta Gonzalesa Flores oraz Jose Luisa Sancheza del Rio.

Przesłanie całego filmu najlepiej oddaje fragment przemówienia generała Gorostieta do powstańców: „Wolność to nasz dom, nasze żony i dzieci. Wolność to nasze życie i wiara. Jej obrona to nie tylko nasz obowiązek, ale nasze prawo. Pamiętajcie, że człowiek strzela, ale to Bóg zadecyduje, gdzie trafią kule. Niech żyje Chrystus Król!”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..